Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Jean-Baptiste Carpeaux.png|thumb|250px|Илустрација на Карпо со скулптурата „Флора“ под него и други скулптури над него.]]
 
'''Жан-Батист Карпо''' ([[француски јазик|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux''; [[11 мај]] [[1827]] – [[12 октомври]] [[1875]])) — истакнат француски [[вајар]] и [[сликар]], застапник на правецот [[академизам]].
 
Родсен е во [[Валансјен]]. Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокјо]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.