Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

Одземени 5 бајти ,  пред 6 години
с
== Последни години ==
 
Моќта на Филип била уништена, но тој сепак не се откажувал. Тој своите 5000 луѓе ги заменувал по здобиениотздобиената војничкивојничка тренингобука со што така ја зголемил својата војска без да го прекрши договорот со [[Рим]]. Тој исто така го отрул својот син [[Деметриј]] бидејќи бил обвинет за проримска политика, а неговиот син [[Персеј]] го наследил.
 
== Надворешни врски ==