Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: be-x-old:Сантымэтар)
сНема опис на уредувањето
Сантиметарот, со симбол '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар|метарот]], и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
{{Unit of length