Разлика помеѓу преработките на „Дуглазија“

Додадени 47 бајти ,  пред 8 години
с
додадена Категорија:Дуглазија со помош на HotCat
(Создадена страница со: '''Дуглазија''' е зимзелено дрво од родот Pseudotsuga, од фамилијата борови - Pinaceae. Други по...)
 
с (додадена Категорија:Дуглазија со помош на HotCat)
 
Досега најпознат е широко распространетиот северно-американски вид на дуглазија Pseudotsuga menziesii. Тоа е многу високо (до 100 м.) и брзорастечко иглолисно дрво од пацифичките подрачја на Северна Америка. Листовите се игловидни, меки, со сочна зелена боја. Шишарките се провиснати, кафеави со покривни лушпи подолги од плодните. Тоа е вид со квалитетно дрво и со многу голем растежен потенцијал. Досегашните резултати од нејзината адаптација во Македонија се многу охрабрувачки.
 
[[Категорија:Дуглазија| ]]