Разлика помеѓу преработките на „Пета-“

Одземени 20 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:SI префикси; додадена Категорија:SI претставки со помош на HotCat)
с
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[СИ префиксSI-претставка|префикспретсатвка]] во системот [[СИSI]] кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] πέντε, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[СИ префикс|префикс]] во [[СИ]] кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] πέντε, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.
 
== Пример ==
1 петаметар = 10<sup>15</sup> [[метар|метри]]
 
== SI префикси-претставки ==
 
{{SI префикс-претставка}}
{{никулец}}
 
[[Категорија:SI -претставки]]
 
[[he:תחיליות במערכת היחידות הבינלאומית#פטה]]