Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 22 бајти ,  пред 7 години
с
{{Main|Административна поделба на Хондурас}}
 
[[Податотека:HondurasDivisions.png|thumbмини|десно|250px|ДепартманитеКарта на департманите во Хондурас]]
 
Хондурас е поделен на 18 [[ДепартманиdДепартмани во Хондурас|департмани]], и тие се:
 
# [[Атлантида (департман)|Атлантида]]
# [[Кортес (департман)|Кортес]]
# [[Ел Параисо (департман)|Ел Параисо]]
# [[ФранцискоФранsиско Моразан (департман)|ФранцискоФранsиско Моразан]]
# [[ГрасиасГрасиjас а Диос (департман)|ГрасиасГрасиjас а Диос]]
# [[Интибука (департман)|Интибука]]
# [[Заливски Острови (департман)|Заливски Острови]]
# [[Оланчо (департман)|Оланчо]]
# [[Санта Барбара (департман)|Санта Барбара]]
# [[ВалеВалjе (департман)|ВалеВалjе]]
# [[Јоро (департман)|Јоро]]