Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с
с (Бот: Поправа пренасочувања)
:''За други значења видете: [[Монблан (појаснување)|Мон Блан (појаснување)]].''
 
 
[[Податотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Монблан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}} = Бела Планина, {{lang-it|Monte Bianco}} = Бела Планина) е [[планина]] во [[АлпитеАлпи]]те со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
Планината се протега помеѓу регионите на долината Аоста во [[Италија]] и Високи Савои во [[Франција]]. Врвот Монблан се наоѓа на границата помеѓу двете земји, иако и едната и другата сакаат да го цртаат на картите како свој. Последен договор за границата е оној помеѓу Франција и Кралството Сардинија кајшто границата е определена на највисоката точка на Монблан<ref name="commons_border_img">[[:Image:1823_Mont_Blanc_1.jpg]]</ref>.
758

уредувања