Тесноносни мајмуни: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: uk:Вузьконосі)
сНема опис на уредувањето
[[Hominidae]]
}}
'''Тесноносните мајмуни''' или '''мајмуните од [[Стар Светсвет|Стариот Светсвет]]''' ({{lang-la|Catarrhini}}) се парвред на [[примати]]. Заедно со [[Широконосни мајмуни|широконосните мајмуни]] влегуваат во инфраредот на [[вистински мајмуни]], а заедно со [[авети]]те го образуваат подредот на [[сувоносни мајмуни]].
 
Тесноносните мајмуни може да се поделат на три главни групи: