Разлика помеѓу преработките на „Ө“

Додадени 8 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава et:Ө; козметички промени
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ө (Кирилица) на Ө презапишувајќи врз пренасочување)
с (r2.7.3) (Робот: Додава et:Ө; козметички промени)
Image=|
}}
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{Никулец за кирилична буква}}
 
[[cs:Ө]]
[[de:Ө]]
[[et:Ө]]
[[en:Oe (Cyrillic)]]
[[es:Ө]]