Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:ДПМ лого.png|thumbмини|200px|rightдесно|Лого на ДПМ.]]
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Македонија]]. Од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател на ДПМ ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.<ref>{{цитирана книга|last=Павловски|first=Јован|title=Друштво на писателите на Македонија 2000-2004: прилози за книжевниот живот во Република Македонија|publisher=Друштво на писателите на Македонија|date=2004|isbn=9789989855061}}</ref> Друштвото го издава и списанието „[[Стожер]]“.
 
 
==Награди==
*[[Ацо Шопов (награда)|Ацо Шопов]] - за најдобра [[поезија|поетска]] книга,
*[[Стале Попов (награда)|Стале Попов]] - за најуспешна [[проза|прозна]] книга,
*[[Димитар Митрев (награда)|Димитар Митрев]] - за најдобра книга [[книжевна критика|критики]] и
*[[Ванчо Николески (награда)|Ванчо Николески]] - за најуспешна [[детска литература|книга за деца]].
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
* [http://www.dpism.org.mk/ Официјална страница на Друштвото на писателите на Македонија]
 
 
{{Мак-никулец}}
 
[[bgКатегорија:ДружествоДруштво на писателите на МакедонияМакедонија| ]]
[[Категорија:Книжевни друштва]]
 
[[Категоријаbg:ДруштвоДружество на писателите на МакедонијаМакедония]]