Разлика помеѓу преработките на „Обработливо земјиште“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fa:زمین ویژه کشاورزی)
с
[[Податотека:040719 172 dorset marnhull2.jpg|мини|250px|Современото земјоделство користи големи обработливи [[поле (земјоделство)|полиња]] како ова во [[Дорсет]], [[Англија]].]]
 
Во [[географија]]та, '''обработливо земјиште''' или '''обработлива површина''' е [[земјоделство|земјоделски]] поим, кој значи [[земја (економија)|земја]] која е погодна за одледување на [[земјоделство|култури]] на неа. Поединечната одгледувана површина се нрекува '''нива'''.
 
Денес обработливото земјиште исчезнува со стапка од 100,.000 kmкм² годишно, започнувајќи од [[Среден век|Средниот век]] во [[Европа]] и [[Азија]].
 
Најплодниот дел од обработливото земјиште се наносите оставени од поплави на реки и од мориња. Во денешно време поплавите не се толкав создател на обработливо земјиште, главно заради потребата од контролата на поплавите потребна за интензивно земјоделство кое ги задоволува потребите на многубројното население во светот.