Бранислав Ивановиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| currentclub = [[Челзи]]
| clubnumber = 2
| years1 = 2001–2002 | clubs1 = [[ФК Ремонт Чачак|Ремонт Чачак]] | caps1 = 13 | goals1 = 0
| years2 = 2002–2003 | clubs2 = [[ФК Срем|Срем]] | caps2 = 19 | goals2 = 2
| years3 = 2003–2006 | clubs3 = [[ОФК Београд]] | caps3 = 55 | goals3 = 5
| years4 = 2006–2008 | clubs4 = [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]] | caps4 = 54 | goals4 = 5
| years5 = 2008– | clubs5 = [[Челзи]] | caps5 = 107 | goals5 = 8
| nationalyears1 = 2003–2007 | nationalteam1 = [[Национален фудбалски тим на Србија до 21 година|Србија U-21]] | nationalcaps1 = 38 | nationalgoals1 = 4
 
 
'''Бранислав Ивановиќ''' (роден на {{роден на|22|февруари|1984}}) е [[Србија|српски]] фудбалер и капитен на српскиот национален фудбалски тим кој игра за [[Челзи]] во премиер лигата. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек.
Бранислав неговата кариера ја почна во [[Србија]], играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и [[ОФК Београд]]. Потоа тој се пресели во [[Русија]] каде што играл за [[ФК Локомотив одМосква|Локомотив [[Москва]]. После две поминати години во [[Москва]] тој се преселипреселил во [[Челзи]]. Тој играше за Србија на нивниот прв интернационален турнир, [[Светско првенство во фудбал 2010|Светското фудбалско првенство 2010]].
Иванович беше избран за десен бек на сезоната за [[ФА Премиер лига|Премиер лигата]] во сезоната 2009-2010 кога [[Челзи]] ја освои лига титулата и [[ФА Куп|ФА Купот]] во [[2010]].
 
Бранислав е роден во [[Сремска митровица]], а неговите родители се Раде и Славица.