Османие (покраина): Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Province TR
|name=Osmaniye
|}}
'''Османие ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Osmaniye'') е провинција во јужна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Османие]] . Покраината има 497 907 жители (2006) и плоштина од 3767 кв.км. Разделен е на 7 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}
{{Шаблон:Провинции во Турција}}
 
 
{{coord|37|13|41|N|36|12|45|E|region:TR-80_type:adm1st|display=title}}