Разлика помеѓу преработките на „Словенечки јазик“

Одземени 169 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава diq:Slowenki)
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|имеname=Словенечки јазик
{{Инфокутија за јазик
|изворноимеnative name=Slovenščina
|име=Словенечки јазик
|изговорpronounciation=словеншчина
|изворноиме=Slovenščina
|државиstates=[[Словенија]], [[Италија]], [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Хрватска]] и меѓу емигрантски групи во разни земји
|изговор=словеншчина
|регионregion=Средишна Европа, Америка, Австралија
|држави=[[Словенија]], [[Италија]], [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Хрватска]] и меѓу емигрантски групи во разни земји
|зборувачиspeakers=2,2 милиони
|регион=Средишна Европа, Америка, Австралија
|familycolor=Indo-European
|зборувачи=2,2 милиони
|fam1=[[Индоевропски јазици|Индоевропско]]
|семејствобоја=Indo-European
|сем1fam2=[[ИндоевропскиБалтичкословенски јазици|ИндоевропскоБалтичкословенско]]
|сем2fam3=[[БалтичкословенскиСловенски јазици|БалтичкословенскоСловенско]]
|сем3fam4=[[СловенскиЈужнословенски јазици|СловенскоЈужнословенско]]
|сем5fam5=Западни јужнословенски
|сем4=[[Јужнословенски јазици|Јужнословенско]]
|азбукаscript=[[Словенечка азбука|Словенечка]] [[латиница]]
|сем5=Западни јужнословенски
|ранкrang=по 100. место
|азбука=[[Словенечка азбука|Словенечка]] [[латиница]]
|нацијаnation={{SVN}}<br />{{EUR}}<br /> Регионален или локален официјален јазик во: [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Италија]]
|ранк=по 100. место
|агенцијаagency=[[Словенечка академија на науките и уметностите]]
|нација={{SVN}}<br />{{EUR}}<br /> Регионален или локален официјален јазик во: [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Италија]]
|агенција=[[Словенечка академија на науките и уметностите]]
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|iso1=sl|iso2=slv|iso3=slv
|мапаmap=[[Податотека:Slovenian language map.png|center|300п]]
<center><small>Местата каде што се зборува словенечки.</center></small>
}}