Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 20 бајти ,  пред 7 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ar:سوكري; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава ar:سوكري; козметички промени)
'''Сукре''' е главниот град на [[Боливија]]<ref>[http://www.presidencia.gob.bo/download/constitucion.pdf Устав на Боливија] на шпански.</ref>, центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Збратимени градови ==
*{{flagicon|UK}} [[Кардиф]], [[Обединето Кралство]]
*{{flagicon|Argentina}} [[Ушуаја]], [[Аргентина]]
 
[[af:Sucre]]
[[ar:سوكري]]
[[roa-rup:Sucre]]
[[frp:Sucre (Bolivie)]]