Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 107 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава bjn:Dewanagari, rmy:Devnagrī)
сНема опис на уредувањето
 
'''Деванагари''' (देवनागरी, или '''нагари''') е [[абугида]] [[азбука]]. Тоа писмо се пишува од лево кон десно и карактеристично е по тоа што секоја буква има хоризонтална линија и ги поврзува сите букви. Ова писмо е главно писмо за пишување на [[хинди]], [[Марати јазик|марати]] и [[непалски јазик]]. Од [[19 век]], тоа е најчесто користено писмо за [[санскрит]] и [[Пали јазик|пали]]. Покрај овие јазици, ова писмо се користи за повеќе азиски јазици.
 
{{Историја на азбуката}}
 
{{Писмо-никулец}}
 
{{Историја на азбуката}}
[[Категорија:Деванагари]]
 
[[Категорија:Индиски писма]]
[[Категорија:ДеванагариХинди]]
[[Категорија:Санскритски зборови]]
 
[[ar:ديوناكري]]