Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Свети Јоаким Осоговски''' е еден од македонските светители, кој се подвизувалподвижувал во [[Македонија]] во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и [[Јован Рилски]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Свети Јоаким Осоговски''' е еден од македонските светители, кој се подвизувал во [[Македонија]] во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и [[Јован Рилски]].
 
== Житие ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://ortos.wordpress.com/2008/08/29/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%98%D0%BE%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%BC-%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8/ Блог Свиток ]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јоаким Осоговски}}
[[Категорија:Православни светци]]
[[Категорија:Христијански светци од 12 век]]
[[Категорија:Преподобни]]
 
[[bg:Йоаким Осоговски]]