Бафинов Залив: Разлика помеѓу преработките

Додадени 185 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: hu:Baffin-öböl)
сНема опис на уредувањето
[[FileПодатотека:Baffin Bay, Canada.svg|thumbмини|250px250п|ЛокацијатаМестоположба на Бафиновиот Залив]]
 
Одвоен од Арктичкиот басен со островот [[Елсмир]] и деловите на Канадскиот Архипелаг, '''Бафиновиот Залив''' е главно длабоко арктичко море. Од средината на август до октомври, во залиов нема лед, но зиме се образува ледена покривка и се движи југоисточно носен од постојаните ветрови. Поради масите натрупан лед кои влегуваат од северните протоци и ледените брегови што се откршиле од глечерите на северозападниот дел на [[Гренланд]], овој залив не е пловен во најголемиот дел од годината. Важна особеност е Северната водна полинија, отворена водна површина каде би се очекувала дебела ледена кора. Нејзиното постоење може да се поврзе со топлата Западногренландска струја која во заливот влегува од југ.
 
[[Категорија:Заливи]]
[[Категорија:Мориња во Атлантскиот Океан]]
[[Категорија:Мориња во Северниот Леден Океан]]
 
 
[[ar:خليج بافن]]