Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
с
|-
|valign="top" align="right"|[[2004]] 
|Катастрофален [[земјотрес]] со интензитет од 9.,3 степени според [[Рихтеровата скала]], го погоди дното на [[Индискиот океанОкеан]]. Како последица на земјотресот и [[цунамитецунами]]те кои ги зафатија [[Индонезија]], [[Шри Ланка]], [[Индија]] и [[Тајланд]], загинаа 186.983 лица, а 42.883 се сметаат за исчезнати. Овој настан се смета за најголема [[природна катастрофа]] во модернатасовремената историја.
|}
<noinclude>