Разлика помеѓу преработките на „Југа“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
'''Југа''' ([[деванагари јазик|деванагари]]: युग) во [[Хинду]] филозосфијата е име за `епоха` или `ера` во циклус од четири доба. Тоа се: [[сатја југа]] (или крита југа), [[трета југа]], [[двапара југа]] и [[кали југа]]. Според [[Индиска астрономија|индиската астрономија]], светот се создава, се уништува и повторно се создава на секои 4.320.000 години ([[маха југа]]).<ref>Светска митологија, од Дона Џ. Розенберг, 1994, McGraw-Hill Professional, ISBN 0-8442-5767-2, стр. 327</ref> За циклусите се вели дека се повторуваат како сезони во еден огромен временски циклус на создавање и уништување на универзумот. Секоја југа со себе носи постепени промени низ кои минуваат [[Земја]]та и човештвото во целина. Целосниот југа циклус од златното доба на просветлувањето до мрачното доба и назад е предизвикано од движењето на [[Сончев систем|Сончевиот систем]] околу центарот на универзумот.
 
=== Наводи ===
 
 
=== Наводи ===
<references/>