Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

Додадени 180 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: nds-nl:Botniese Golf; козметички промени)
с
{{coord|62|9|18|N|19|30|1|E|display=title|scale:200000}}
[[Податотека:Bottniska viken.png|мапа|десно|МапаКарта Ботнијскогна заливаБотнискиот Залив]]
 
'''БотнијскиотБотнискиот заливЗалив''' се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко мореМоре|Балтичкото мореМоре]]. Се наоѓа помеѓу [[финскаФинска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оландски островиОланд|Оландските островиОстрови]] на југ.
 
Заливот е долдолг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117,.000 км². Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 [[метри]]м, а просечната длабочина изнесува 60 [[метри]]м. НајголемитеНајголеми реки кои што се влеваат во БотинијскиотБотинискиот заливЗалив се:
* [[Уме]]
* [[Луле (градрека)|Луле]]
* [[Торне]]
* [[Кеми]]
* [[Оуле]]
 
НајголемитеНајголеми градови кои што се наоѓаат на бреговите на овој залив се:
 
* [[Оулу]]
* [[Васа]]
* [[Пори]]
* [[ГевлеJевле]]
* [[Хернесанд]]
* [[Лулео]]
{{Никулец од областа на географијата}}
 
[[Категорија:Заливи во Атлантскиот Океан]]
[[Категорија:Балтичко Море]]
[[Категорија:Географија на Шведска]]
[[Категорија:Географија на Финска]]
 
[[af:Botniese Golf]]