Разлика помеѓу преработките на „Дендрологија“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: pt:Dendrologia)
с
'''Дендрологија''', од [[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''δένδρον'' - „дрво“ и ''λόγος'' „наука“, е '''наука на дрвата''', или поопшто изучувањето на [[дрвесто растение|дрвести растенија]]. Овие можат да бидат [[дрво (растение)|дрва]], [[грмушка|грмушки]] и [[лијани]].
 
Не постои реска граница помеѓу [[растителна таксономија]] и денодрологијата. МешутоаМеѓутоа дрвестите растенија не само што припаѓаат на многу различни [[Фамилија (биологија)|фамилии]], туку и овие фамилии може да се сочинети од дрвести и недрвести членови. Во некои фамилии има само малку дрвести видови. Ова во огромна мера ја ограничува корисноста на строго дендролошкиот приод. Дендрологијата повеќе се фокусира на стопански корисни дрвести растенија, нивното распознавање и нивните [[хортикултура|хортикултурни]] и [[силвикултура|силвикултурни]] својства.
 
==Познати дендролози==