Разлика помеѓу преработките на „Словенечки јазик“

Додадени 716 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.3) (Бот Додава: krc:Словен тил)
 
== Гласови ==
{{Јазик-пример
|име= Словенечки јазик
|писмо= [[словенечка азбука|латиница]]
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Vsi ljudje se rodilo svobodni in imajo enako dostojanstvo in enake pravice. Obdarjeni so z razumom in vestjo in bi morali ravnati grug z grugim kakor bratje.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
=== Самогласки ===
[[Податотека:Slovenian vowel chart.svg|250px]]