Разлика помеѓу преработките на „Риоха“

Додадени 148 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:La Rioja (Spain))
'''Ла Риоха''' (шп.[[шпански јазик|шпански]]: ''La Rioja'') е автономна покраина на северот на [[Шпанија]], истовремено и провинција чиј главен град е [[Логроњо]]. Се граничи со [[Баскија]] и [[Навара]] на север, со [[Кастилја и Леон]] на запад и [[Арагон]] на југ. Зафаќа површина од 5.045 км² и има 310.000 жители.
 
{{Шпанија-никулец}}
 
[[Категорија:Покраини во Шпанија]]
 
[[ar:منطقة لا ريوخا ذاتية الحكم]]