Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Едноклеточен организам''' е [[организам]] што се состои од само една [[клетка]]. Наспроти ова постојат [[Многуклеточен организам|многуклеточни организми]] кои се составени од повеќе клетки.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:E coli at 10000x, original.jpg|thumb|250px|right|Кластер на бактеријата ''[[Ешерија коли]]'' зумирана 10,000 пати.]]
'''Микроб''' е [[едноклеточен организам]] чиешто тело се поистоветува со поимот [[клетка]]. Постојат и [[Прокариота|прокариотски]] и [[Еукариота|еукариотски]] едноклеточни организми. Кај нив клетките се диференцирани така што се способни за самостоен [[живот]].
 
Вакви организми се [[прокариоти]]те, највеќето [[протисти]] и некои видови на [[габи]]. Иако некои од овие организми живеат во колонии, тие сепак се едноклеточни. Организмите живеат заедички, сите клетки во колонијата се исти, но секоја од нив мора да ги извршува сите животни процеси самостојно за да преживее. За разлика од ова, дури и најпростите многуклеточни организми се состојат од клетки со посебна намена кои зависат една од друга за да опстојат.
[[Органела|Органелите]] на едноклеточните организми се аналогни на [[орган]]ите кај [[Многуклеточен организам|повеќеклеточните]], при што, за разлика од органелите на клетките од еден многуклеточен организам, се поспецијализирани.
 
Највеќето едноклеточни организми се микроскопски во големина и затоа се сметаат за [[микроорганизам|микроорганизми]]. Меѓутоа постојат протисти и бактерии кои се се макроскопски, т.е. видливи со голо око.<ref>[http://www.mpg.de/english/illustrationsDocumentation/documentation/pressReleases/1999/news17_99.htm Новости за печатот - Научно друштво „Макс Планк“] проверено на 21 мај 2009 {{en}}</ref>
Едноклеточни организми се [[Бактерија|бактериите]], [[праживотни]]те, некои видови на [[алги]] и слично.
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
;Примери:
[[Категорија:Екологија]]
[[Податотека:Ventricaria ventricosa.JPG|мини|''Valonia ventricosa'']]
*''[[Valonia ventricosa]]'' - со пречник од 1 до 4 см е меѓу најголемите едноклеточни организми.<ref name="becky">{{цитирани вести|last=Bauer |first=Becky|title=Волшебни топки во морето|url=http://www.allatsea.net/article/October_2008/Gazing_Balls_in_the_Sea|accessdate=27 август 2010|newspaper=All at Sea|date=октомври 2008}} {{en}}</ref><ref>{{цитирана книга|url=http://books.google.com/books?id=tu0sqBp8eAAC&pg=PA91|page=91|title=Coral reefs of the southern Gulf of Mexico|author=John Wesley Tunnell, Ernesto A. Chávez, Kim Withers|publisher=Texas A&M University Press|year=2007|isbn=1585446173}}</ref>
*''[[Syringammina fragilissima]]''
*''[[Thiomargarita namibiensis]]''
 
==Поврзано==
[[ar:ميكروب]]
*[[Многуклеточен организам]]
[[ast:Microorganismu]]
 
[[bn:অণুজীব]]
==Наводи==
[[ca:Microorganisme]]
{{наводи}}
[[cs:Mikroorganismus]]
 
[[da:Mikroorganisme]]
 
[[de:Mikroorganismus]]
{{биологија-никулец}}
[[el:Μικροοργανισμός]]
 
[[en:Microorganism]]
[[Категорија:ЕкологијаМикроорганизми]]
[[eo:Mikroorganismo]]
 
[[es:Microorganismo]]
[[bg:Едноклетъчно]]
[[et:Mikroorganismid]]
[[ca:Organisme unicel·lular]]
[[eu:Mikrobio]]
[[cs:Jednobuněčný organismus]]
[[fa:ریزاندامگان]]
[[ficy:MikrobiOrganeb ungellog]]
[[frde:Micro-organismeEinzeller]]
[[et:Üherakuline organism]]
[[gl:Microorganismo]]
[[en:Unicellular organism]]
[[he:מיקרואורגניזם]]
[[hres:MikroorganizmiUnicelular]]
[[hueo:MikroorganizmusUnuĉelulo]]
[[gl:Organismo unicelular]]
[[id:Mikroorganisme]]
[[hr:Jednostanični organizmi]]
[[is:Örvera]]
[[itla:MicrorganismoUnicellulare]]
[[janl:微生物Eencellige]]
[[nlno:Micro-Encellet organisme]]
[[kaa:Bir kletkalı haywanlar]]
[[pl:Organizm jednokomórkowy]]
[[ko:미생물]]
[[kupt:HûrjînewerUnicelular]]
[[lt:Mikroorganizmai]]
[[lv:Mikroorganisms]]
[[nl:Micro-organisme]]
[[nn:Mikroorganisme]]
[[no:Mikroorganisme]]
[[oc:Micròbi]]
[[pl:Mikroorganizm]]
[[pt:Microorganismo]]
[[ro:Microorganism]]
[[ru:Микроорганизмы]]
[[simple:Unicellular organism]]
[[sk:MikroorganizmusJednobunkový organizmus]]
[[sl:Mikroorganizem]]
[[sr:Mikroorganizmi]]
[[sv:Mikroorganism]]
[[ta:நுண்ணுயிர்]]
[[th:จุลินทรีย์]]
[[tr:Mikroorganizma]]
[[uk:Мікроорганізми]]
[[ur:یک خلوی جاندار]]
[[vi:Vi sinh vật]]
[[zh:微生物]]