Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Додаден 61 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ia:Fortia)
с
:''p'' е импулсот (моменталната состојба, функција на времето)
 
:''v'' е брзината, измерeна во [[метар|метри]] во секунда (м/с или m/s),
 
:''m'' е [[маса]]та, измерена во [[килограм]]и (кг или kg),
:''a'' = <math>dv \over dt</math> е брзината, измерена во метри во секунда на квадрат (<math>m \over s^2</math>).
Овие закони се наречени Њутнови закони за движењето на телата.
 
[[Категорија:Сила| ]]
[[Категорија:Физика]]