Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 69 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: az:Teleskop)
сНема опис на уредувањето
== Откритие ==
 
Првиот телескоп налик на денешниот го конструирал [[Галилео Галилеј]], на почетокот од 17-тиот [[век]]. Уште во [[1610]] година со него направил и револуционерни откритија. Утврдил дека на [[Месечина|Месечината]] постојат планини и им ја мерел нивната височина. Воочил и колку време му треба на [[Сонце|Сонцето]] да се заврти околу својата оска. Ги пронашол и четирите најголеми сателити на [[Јупитер]] и прв го видел [[Млечен Пат|Млечниот патПат]] како мноштво од [[ѕвезда|ѕвезди]].
 
* [http://galileo.rice.edu/sci/instruments/telescope.html ''Галилео Проект '']
 
[[Категорија:АстрономијаАстрономски инструменти]]
[[Категорија:Телескопи| ]]
 
{{Link FA|hr}}