Разлика помеѓу преработките на „Малесија“

Додадени 597 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
:''Не се исповетувајте со азиската држава [[Малезија]].''
[[Податотека:Map of Malesia.png|мини|400п|десно|Карта на Малесија со населените места]]
'''Малесија''' е ридско-планински предел во Западна Македонија, карактеристичен по својата историја, етнологија и култура.
 
== Географија ==
[[Податотека:Map of Malesia.png|мини|400п|десно|Карта на Малесија со населените места]]
Областа Малесија е сместена на планината [[Караорман]]. Го опфаќа целиот слив на Збашка Река (или Голема Река), десна притока на [[Црн Дрим]]. На исток се граничи со [[Дебарца]], на северозапад со Дебарска Жупа, на запад со [[Дебарски Дримкол]], а на југ со Струшко Поле. Релјефот е ридски и планински. Климата е планинска.
 
== Населени места ==