Разлика помеѓу преработките на „Неврологија“

Додадени 307 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ko:신경과)
с
{{Infobox Occupation
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name= Невролог
| image=
| caption=
| official_names= лекар, доктор
| type= [[професија]]
| activity_sector= медицински факултет
| competencies=
| formation= медицина
| employment_field= [[болница|болница]], [[клиника|клиники]]
| related_occupation=
}}
'''Неврологија''' (од грчки νεῦρον, Неврон, "нерв"; -λογία, -логија) е [[медицина|медицинска]] дисциплина кој ги проучува структурата, функциите и болестите односно пореметувањата на [[нервен систем|нервниот систем]]. Поточно, таа се занимава со дијагноза и третман на сите категории на болести како: централен (мозок и рбетен мозок), периферен, и автономниот нервен систем, вклучувајќи ги и нервните ткива, крвните садови и сите осетливи и функционални ткива, како што се сетилата и [[мускули|мускулите]]. Соодветната хируршка специјалност е [[неврохирургија]]. А [[невролог]] е [[лекар]] специјалист (не е хирург), кој специјализира во неврологијата, и е обучен да истражува, дијагностицира и лекува невролошки пореметувања. Невролозите можат исто така да бидат вклучени во клинички истражувања, клинички тестирања, како и основни и транзиционални истражувања.