Разлика помеѓу преработките на „Mozilla Firefox“

Додадени 2.422 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: gd:Firefox)
с
{{Инфокутија Прелистувач
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
| name = Mozilla Firefox
| logo = [[File:Mozilla Firefox wordmark.svg|182px|Mozilla Firefox wordmark]]
| screenshot = <!--Do not change this image to a non-free version (this includes Firefox <= 3.6 for Windows screenshots, and any screenshots containing the Firefox logo). It will be deleted or reverted. -->[[File:Firefox 3.6 Screenshot.png|300px]]
| caption = Firefox 3.6 displaying [[Wikipedia]]'s main page on [[Ubuntu (operating system)|Ubuntu]].
| caption = Firefox 3.6 во [[Ubuntu (operating system)|Ubuntu]], покажувајќи ја главната страна на [[Википедија]].
| author = Mozilla Corporation
| developer = Mozilla Corporation<br />Mozilla Foundation
| released = {{Start date|2004|11|09|df=yes}}
| frequently updated = Yes (Every 4 to 5 weeks, unless a patch for a vulnerability)<ref>{{cite web|url=https://wiki.mozilla.org/Releases/Priority_Ranking |title=Releases/Priority Ranking |publisher=MozillaWiki |accessdate=2009-09-21}}</ref>
| programming language = [[C (programming language)|C]]/[[C++]], [[JavaScript]],<ref>{{cite web|url=http://www.rietta.com/firefox/Tutorial/backend.html |title=Firefox's addons are written in JavaScript |publisher=Rietta.com |accessdate=2009-12-19}}</ref> [[Cascading Style Sheets|CSS]],<ref>{{cite web|url=http://davidwalsh.name/firefox-internal-rendering-css |title=Firefox uses an "html.css" stylesheet for default rendering styles |publisher=Davidwalsh.name |accessdate=2009-12-19}}</ref><ref>{{cite web|url=http://userstyles.org/styles;app |title=The Firefox addon, Stylish takes advantage of Firefox's CSS rendering to change the appearance of Firefox |publisher=Userstyles.org |accessdate=2009-12-19}}</ref> [[XUL]], [[XBL]]
| operating system = [[Cross-platform]]
| engine = [[Gecko (layout engine)|Gecko]]
| size = 8.2&nbsp;[[Megabyte|MB]] – Windows <br /> 19&nbsp;MB – Mac OS X<br /> 10&nbsp;MB – Linux <br /> 49&nbsp;MB – source code<ref>{{cite web |url=https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/latest/ |title=Latest stable Firefox release |publisher=mozilla.org |accessdate=2010-10-23}}</ref>
| language = [http://www.mozilla.com/firefox/all.html 75 јазици]
| status = Активен
| genre = [[Веб прелистувач]]<br />[[File Transfer Protocol|FTP client]]<br />[[Gopher (protocol)|Gopher client]]
| license =
| website = {{URL|http://www.firefox.com}}
}}
'''Mozilla Firefox''' („Огнена лисица“, ''[[македонски јазик|мак. изг.]]'' [мозила фаерфокс]) e популарен [[веб прелистувач]] којшто спаѓа во категоријата на [[слободен софтвер]], или [[софтвер со отворен код]]. Некои од можностите на Firefox се: прелистување со јазичиња, блокирање на несакани скокачки прозорци, активни обележувачи, интегрирано пребарување со [[Google]] или било кој друг сличен сервис кој ќе го додадете и огромен број на проширувања кои можете сами да ги инсталирате за да го прилагодите Firefox на своите потреби.
 
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==