Разлика помеѓу преработките на „Чарлс Рихтер“

Додадени 67 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Чарлс Рихтер''' ([[Хамилтон]], [[Охајо]], {{роден на|26|април|1900}} - [[Пасадена]], [[Калифорнија]], {{починал на|30|септември|1985}}), еден од пионерите на [[сеизмологија]]та и творец на скалата според која се мери јачината на [[земјотрес]]от.
 
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Рихтер, Чарлс}}
[[Категорија:Американски сеизмолози|Р]]
[[Категорија:Сеизмологија]]