Разлика помеѓу преработките на „Ерих Фром“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Ерих Фром''' ([[23 март]] [[1900]] – [[18 март]] [[1980]]) ебил светски познат [[психоанализа|психоаналитичар]], [[Хуманизам|хуманистички]] [[филозоф]] и [[демократски социјализам|демократски социјалист]].
 
Ерих Фром ги започна своите студии во 1918 на Универзитетот во [[Франкфурт]] на Мајна со студии на право. За време на летниот семестар на 1919, Фром се префрли на Универзитетот во [[Хајделберг]], каде што се префрли на социологија. Во 1922 беше промовиран во доктор на науки по социологија на Универзитетот во Хајделберг. Во 1930 ја комплетира својата психоаналитичка обука во 1930 на Психоаналитичкиот институт во [[Берлин]]. Истата година започна со сопствена клиничка практика и се приклучи на Франкфуртскиот институт за социјални истражувања. По преземањето на власта од страна на [[нацизам|нацистите]] во [[Германија]], Фром бега во [[Женева]], а потоа, во 1934, во [[Њујорк]], каде што почнува да работи на Колумбија универзитетот. По напуштањето на Колумбија, во 1943 помага во основањето на њујоршкиот оддел на Вашингтонската школа за психијатрија, а во 1945 на Институтот за психијатрија, психоанализа и психологија “Вилијам Алансон”.