Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: eu:Tolosa Okzitania)
сНема опис на уредувањето
Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).
 
Тулуз е главен град на [[Региони во Франција|регионот]] [[Средни Југ-Пиринеи]] и департмантот[[департман]]от [[Горна Гарона]].
 
Во [[среден век|средниот век]] Тулуз бил престолнина на регионот [[Окситанија]]