Мец: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: an:Metz)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune
|native_name = Мец
|insee = 57463
}}
'''Мец''' ({{lang-fr|Metz}}) е град во северо-источнасевероисточна [[Франција]]. Главен град на департманон[[департман]]от [[Мозел]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[ЛоренЛорена]]. Градот лежи на [[Река Сел|Сел]] и [[Мозел (река)|Мозел]].