Гренобл: Разлика помеѓу преработките

Додадени 96 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: lmo:Grenoble)
сНема опис на уредувањето
|date-density=1999}}
 
'''Гренобл''' е град во југоисточна [[Франција]] близу до [[Алпите]], на реката [[Изер]], во [[Региони во Франција|регионот]] [[РонРона-АлпАлпи]] и [[Департмани во Франција|департманот]] [[Изер]], каде што воедно е и главен град. Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153,.317, додека во поширокиот регион над 520.000 жители.
{{Франција-гео-никулец}}