Разлика помеѓу преработките на „Димитар Стојанов - Мире“

нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Димитар (Димче) Стојанов - Мире''' (1910, Прилеп - 1991, Скопје) е македонски [[д...)
 
{{Биографија инфо
| име = Димитар Стојанов - Мире
| портрет = Mire_stojanov.jpg
| px = 180п
| опис = македонски државник и учесник во НОВ
| родено-име = Димитар Стојанов
| роден-дата = [[1910]]
| роден-место = [[Прилеп]]
| починал-дата = [[1991]]
| починал-место = [[Скопје]]
| наставка =
}}
'''Димитар (Димче) Стојанов - Мире''' ([[1910]], [[Прилеп]] - [[1991]], [[Скопје]]) е [[Македонци|македонски]] [[државник]] и учесник во [[НОВ|народноослободителното движење]]. Дипломирал историја на [[Белградски универзитет|Белградскиот универзитет]]. Пред [[Втора светска војна|Втората светска војна]] бил професор во [[Прилеп]], [[Кратово]] и [[Ловеч]] ([[Бугарија]]). За време на војната бил интерниран во логорот Чучулигово во Бугарија. По излегувањето од логорот се вклучил во Втората и во Петтата народноослободителна бригада. Бил народен претставник на Првото заседание на [[АСНОМ]], член на Президиумот и повереник за просвета на Второто заседание на АСНОМ. По ослободувањето извршувал одговорни државни, политички и општествени функции, меѓу кои претседател на Народното собрание на [[НРМ]] од [[4 јануари]] [[1951]] до [[1953]]. Бил директор на Архивот на Македонија од 1960 до 1978. Починал во 1991 година во Скопје.