Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Одземени 59 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: hr:Michelozzo)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:michelozzo.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Микелоцо Микелоци]]
[[Податотека:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи Рикарди]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ({{lang-it|Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi}}) ([[1391]] - [[1472]]?) биле [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].
 
== Биографија ==