Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 133 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be:Манмартр)
с
[[Податотека:Montmartre jms.jpg|thumb|250px|'''Монмартр''' виден од [[центарот Жорж Помпиду]]]]
[[Податотека:Quartier Montmartre.jpg|лево|200px|'''Кварт Монмартр''', [[Париз]], 2002]]
'''Монмартр''' е рид (или на француски: ''butte Montmartre'') со висина од 130 метри, кој се наоѓа на север од [[Париз]] во [[18отXVIII арондисман во Париз|18от арондисманокруг]], од десната страна на реката [[Сена]].
Ридот на кој се наоѓа Монмартр е највисоката точка на Париз; за да се стигне до врвот се користи [[фуникулар]]от или пак се искачуваат 222 скали. Сепак, највисоката улица во Париз е улицата на Телеграфот во [[20отXX арондисман во Париз|20от арондисманокруг]]. Монмартр е познат најмногу по Базиликата [[Сакр-Кер]] која се наоѓа на неговиот врв и како место за ноќен живот, познато по славните паришки [[кабаре]]а.
Другата, постара позната црква на ридот е [[Сент Пјер де Монмартр]], за која се тврди дека била место каде бил основан редот на [[језуити]]те. Многу уметници имале атељеа и живееле на Монмартр како на пример [[Салвадор Дали]], [[Клод Моне]], [[Пабло Пикасо]], и [[Винсент ван Гог]].
 
Монмартр бил едно од најважните места на [[Париска комуна|Париската комуна]] во [[1871]].
 
== 19тиXIX век ==
[[Податотека:Camille Pissarro 007.jpg|thumb|250px|''Булеварот Монмартр.'' (1897), слика од [[Камиј Писаро]] од булеварот што водел до Монмартр виден од неговиот прозорец од неговата хотелска соба.]]
Кога [[Наполеон III]] и неговиот градски архитект [[Барон Хосман]] планирале да го направат Париз најубавиот град во [[Европа]], првиот чекор им бил да им обезбедат земјиште близу до градскиот центар на пријателите на Хосман и на финансиските поддржувачи. Поради тоа жителите на Париз требале да се преместат на нови места како [[Клиши]], [[Ла Вилет]], и на ридот со поглед на градот, Монмартр.
[[Податотека:Montmartre07.jpg|thumb|left|225px|Basilica of the Sacré Cœur, Montmartre, Paris.]]
 
Бидејќи Монмартр бил надвор од границите на градот, а и бидејќи било ослободено од градски такси а се произведувало вино, ридот бил познато место за пиење. Потоа станал место на слободните уметници, забавата и декаденцијата, особено на крајот на 19-отXIX век. Во популарните кабареа како [[Мулен Руж]], [[Црната мачка]], редовно настапувале разни уметници, пејачи и изведувачи како [[Ивет Гилбер]], [[Марсел Ландер]], [[Аристид Бриан]], [[La Goulue]],[[Мари-Луиз Дамиен|Дамиа]] и други.
 
Во 19-отXIX и на почетокот на 20-отXX век, Монмартр бил собиралиште на многу славни уметници, како на пример [[Камиј Писаро|Писаро]], [[Анри де Тулуз - Лотрек|Тулуз-Лотрек]], [[Теофил Александр Стајнлен|Стајнлен]], [[Винсент ван Гог|Ван Гог]], [[Амадео Модилјани|Модилјани]], [[Пабло Пикасо|Пикасо]]... но освен сликари, тука живееле и престојувале многу познати светски писатели.
 
== Собиралиште на уметниците ==
[[Податотека:Steinlein-chatnoir.jpg|thumb|Познатиот плакат на Теофил Стајнен за посета на кабарето Црна мачка [[Le Chat Noir]] ]]
Во 19-отXIX век, уметници како [[Јохан Јонкинд]] и [[Камиј Писаро]], дошле да `ивеат на Монмартр. Кон крајот на векот, Монмартр и другите околни делови на [[Левиот брег на Сена|Левиот брег]], [[Монпарнас]], станале главните уметнички центри во Париз. Бил отворен и ресторан близу до една стара мелница, наречен ''[[Мулен де ла Галет]]''.
 
[[Пабло Пикасо]], [[Амедео Модилјани]], и други сиромашни сликари живееле и работеле во местото наречено ''[[Le Bateau-Lavoir]]'' во периодот 1904-1909 г.