Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|right|250px|Франсоа Купрен '''Франсоа Купрен''' (фр. ''François Couperin'') (10 ноември, [[...)
 
с
[[Image:fransoa kupren.jpg|thumb|right|250px|Франсоа Купрен]]
 
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]], [[1668]] – [[11 сптемврисептември]], [[1733]]) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички-нардарено надарено семејство [[Купрен]].
 
== Живот ==