Сориско-харенгански јазик

Соријанско-харенганскиот Лејпонскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островите Сори и Харенга во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Зборовниот редослед во јазикот е подмет-прирок-предмет.[1]

Соријанско-харенгански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеСориски Остров и Харенгански Остров
Говорници570  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sbh

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди