Созе (словенечки: Soze) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Созе
Soze
Созе is located in Slovenia
Созе
Созе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′17.7″N 14°12′15″E / 45.538250° СГШ; 14.20417° ИГД / 45.538250; 14.20417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,06 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498800000498,8 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250