Словенска Бистрица

Словенска Бистрица (словенечки: Slovenska Bistrica) — град и општина во источна Словенија кој се наоѓа јужно од Марибор. Традиционално овој град се смета за дел од Штаерска, но административно е дел од Подравскиот статистички регион. Овој град бил основан во 13 век и првично се викал Бистрица. Со денешното име за првпат се споменал во 1565.[2] Градот има население од над 6.500 жители.

Словенска Бистрица
Slovenska Bistrica
град и општина
Замокот Словенска Бистрица
Местоположба на Општина Словенска Бистрица.
Местоположба на Општина Словенска Бистрица.
Словенска Бистрица is located in Slovenia
Словенска Бистрица
Словенска Бистрица
Местоположба на Словенска Бистрица.
Координати: 46°24′N 15°34′E / 46.400° СГШ; 15.567° ИГД / 46.400; 15.567
Држава Словенија
Површина
 • Вкупна334,5 км2 (1,292 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно29.285
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди