Сливице (словенечки: Slivice) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Сливице
Slivice
Поглед на Сливице
Сливице is located in Slovenia
Сливице
Сливице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′0.7″N 14°17′33.9″E / 45.816861° СГШ; 14.292750° ИГД / 45.816861; 14.292750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,92 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000521299999521,3 м
Население (2020)
 • Вкупно177
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1381