Литрим (грофовија)

Литрим (ирски -Contae Liatroma, англиски County Leitrim е грофовија во покраината Конахт во Ирска. Неговото име во превод значи Сив Гребен.Грофовијата била основана во 1565–1583[3]

Литрим
Contae Liatroma
Грб на Литрим
Местоположба
center Литрим на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Керик на Шанон
Рег. табл.: LM
Површина: 1589 км2 [2]
Население (2022) 35,199[1]
Мреж. место: www.leitrimcoco.ie

Литрим има најкус брег од сите окрузи генерално, односно само 3 км. Главен град е Керик на Шанон (1.868 жители).

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census Mapping – Leitrim County Council“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 9 January 2024.
  2. „County Profiles – Leitrim“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. „The History of Leitrim“. Архивирано од изворникот 20 June 2019. Посетено на 19 June 2019.
 
Слика од пространствата на Литрим
 
Скалеста мапа