Славе Ивановски

Славе Симов Ивановски ( 1922 во Галичник21 декември 1944 во близина на Галичник) ― македонски партизан и учесник во НОВ.[1]

Славе Ивановски
Slave Ivanovski.jpg
Роден 1922 година
Галичник
Починал 21 декември, 1944 година
во близина на Галичник
убиен од страна на Балистите

ЖивотописУреди

Завршил основно училиште во родното село. Уште како дете бил принуден да се бори за корка леб како печалбар. Се доселил и живеел во Скопје, каде работел како слаткар. Во 1944 година бил распореден во 17 македонска ударна бригада на курирска должност. Учествувал во акциите за уништување на балистичките банди.

Во борбите против oвоj корав непријател учествувал и по ослободувањето на Македонија и во една од тие акции тој храбро загинал, пронижан од непријателски куршум на 21 декември 1944 година во близината на родното место.

НаводиУреди

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 67. На |first= му недостасува |last= (help)