Сите луѓе на кралот (римејк)

Сите луѓе на кралот е американски филм, во режија на Стивен Заилијан. Главните улоги ги толкуваат: Шон Пен, Ентони Хопкинс и Џад Лоу.

СодржинаУреди

Во 1950-тите, во Луизијана, Вили Старк (го игра Пен), кој себеси се нарекува „селанец“, влегува во политиката од идеалистички причини. Но, откако ќе победи на изборите, тој ужива во удобниот живот и се оддава на алкохолот, кој претходно го избегнувал. Наместо да се бори против корупцијата, тој ја користи неа за да напредува во круговите на моќта.[1]

НаводиУреди

  1. Антена, број 845, 5.9.2014, стр. 27.