Сирт (покраина)

Сирт (турски: Siirt ) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Сирт. Покраината има 266 159 жители (2006) и плоштина од 5406 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Siirt
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Siirt во Турција
Местоположба на покраината Siirt во Турција
ЗемјаТурција
Регионанадолија
Површина
 • Total5.406 км2 (2.087 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total300.695
 • Густина56,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0486
Рег. таб.56

НаводиУреди

Координати: 37°55′48″N 42°16′13″E / 37.93000° N; 42.27028° E / 37.93000; 42.27028