Сиријана (англиски: Syriana) е американски филм од 2005 година, во режија на Стивен Гејган. Главните улоги ги толкуваат: Џорџ Клуни, Крис Купер, Кристофер Пламер, Џефри Рајт, Аманда Пит и Мет Дејмон.

СодржинаУреди

Филмот е снимен според мемоарите на Роберт Баер, поранешен агент на ЦИА. Во него се прикажуваат интригите на американските компании за нафта, кои запаѓаат во големи проблеми кога арапските земји решаваат да го променат начинот на работа со нив.[1]

НаводиУреди

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 18.