Сионска Гора


Координати: 31°46′18.33″N 35°13′43.65″E / 31.7717583° СГШ; 35.2287917° ИГД / 31.7717583; 35.2287917

Сионската гора (хебрејски:הר צִיּוֹן, Хар Цион) е планина која се наоѓа во близината на стариот дел од Ерусалим.

MtZion from Abu Tor.jpg
Папскиот пат кон Сионската гора

На оваа брдо се наоѓа гробот на царот Давид, манастирот Света Марија, сионската горница, Собата на Холокаустот како и католичките гробишта.

До Сионската гора се оди преку т.н. „Папски пат“ (Дерек Хапифјор). Овој пат така е наречен по историската посета на папата Павле VI во 1964 година.

Надворешни врскиУреди