Силвија Ханика

германска тенисерка

Силвија Ханика (германски: Sylvia Hanika; 30 ноември 1959, Минхен, Западна Германија) била поранешена германска тенисерка.

КариераУреди

Таа станала професионален тенисер од 1977 година. Во 1981 година го постигна најголемиот успех на гренд-слем турнирите, финалето на Ролан Гарос, каде што била поразена со 6: 2, 6: 4 од Хана Мандлик .

Во 1982 година, во финалето на финалето на ВТА првенството, Силвија ја победила Мартина Навратилова со 1: 6, 6: 3, 6: 4 во Медисон Сквер Гарден во Њујорк .

Таа освоила пет титули во еден на еден во пар натпревар. Нејзината позиција на ВТА листата е 5 место во поединечна конкуренција.[1]

Гранд слем финалеУреди

Исход Година Турнир Поставата Опозиција Резултатот
Финале 1981 Ролан Гарос земја Хана Мандликова 6-2, 6-4

ВТА првенствоУреди

Поединечни (1)Уреди

Исход Година Турнир Поставата Опозиција Резултатот
Победникот 1982 година ВТА првенство тепих (г) Мартина Навратилова 1-6, 6-3, 6-4

НаводиУреди

  1. Biografia ITF tennis - Sylvia Hanika, Приступљено 2. 5. 2014.

Надворешни врскиУреди